Archimyšl

Mekka současné architektury. Tak nazývá Litomyšl Adam Gebrian.

Odvážná a smělá cesta desetitisícového města Litomyšl ve světě špičkové architektury započala již v devadesátých letech minulého století. Při rekonstrukci Klášterních zahrad bylo přistoupeno k architektonické soutěži, což byl v kontextu velikosti města a danné doby poměrně ojedinělý počin. Byl také prvním z celé řady odvážných kroků, které veldly k současné  podobě města a přinesly množství ceněných realizací. Litomyšl zkrátka žije kvalitní architekturou a urbanismem. Proro každoročně u příležitosti Světového dne architektury pořádá festival Archimyšl.

Akce se koná vždy první víkend v říjnu. Každoročně se hosté mohou těit na řadu přednášek, moderovanou diskuzi, komentované pohlídky a několik vernisáží. Účastí špičkových nejen českých architektů bychom rádi do Litomyšle přivedli studenty architektur a stavebních fakult z celé České republiky. Právě studenti totiž na Archimyšli dostávají prostor k prezentaci svých vlastních projektů. Velmi oblíbenou součástí festivalu jsou vyjíždky za moderní architekturou Litomyšle, kometované městskou architektkou. I na poli architektury myslíme na všechny věkové skupiny, jsou připraveny workshopy pro děti, vedené zkušenými lektory a studenty. Zámek Litomyšl nabízí netradiční stavebně historické prohlídky, při kterých se dostanete tam, kam běžný návštěvník rozhodně ne. A to zdaleka není vše, každý ročník je něčím vyjimečný a přináší do programu originální oživení.

Podívejte se na některé z nejlepšíš Litomyšlských staveb a realizací, prostřednictvím Litomyšlského architektonického manuálu:

Zámecký pivovar
Nový kostel
Městský bazén
Chrám Nalezení sv. Kříže
Galerie Pakosta
Piaristická kolej
Autobusové nádraží

Reportáže z Archimyšle 2019: