Archimyšl

Litomyšl, město známé velkým počtem zajímavých architektonických realizací po roce 2000. Není divu, že se zde Den architektury slaví rovnou celým festivalem.

Mekka současné architektury. Tak nazývá Litomyšl Adam Gebrian.

Odvážná a smělá cesta desetitisícového města Litomyšl ve světě špičkové architektury započala již v devadesátých letech minulého století. Při rekonstrukci Klášterních zahrad bylo přistoupeno k architektonické soutěži, což byl v kontextu velikosti města a danné doby poměrně ojedinělý počin. Byl také prvním z celé řady odvážných kroků, které veldly k současné  podobě města a přinesly množství ceněných realizací. Litomyšl zkrátka žije kvalitní architekturou a urbanismem. Proto každoročně u příležitosti Světového dne architektury pořádá festival Archimyšl.

Akce se koná vždy první víkend v říjnu. Každoročně se hosté mohou těit na řadu přednášek, moderovanou diskuzi, komentované pohlídky a několik vernisáží. Účastí špičkových nejen českých architektů bychom rádi do Litomyšle přivedli studenty architektur a stavebních fakult z celé České republiky. Právě studenti totiž na Archimyšli dostávají prostor k prezentaci svých vlastních projektů. Velmi oblíbenou součástí festivalu jsou vyjíždky za moderní architekturou Litomyšle, kometované městskou architektkou. I na poli architektury myslíme na všechny věkové skupiny, jsou připraveny workshopy pro děti, vedené zkušenými lektory a studenty. Zámek Litomyšl nabízí netradiční stavebně historické prohlídky, při kterých se dostanete tam, kam běžný návštěvník rozhodně ne. A to zdaleka není vše, každý ročník je něčím vyjimečný a přináší do programu originální oživení.

Podívejte se na některé z nejlepšíš Litomyšlských staveb a realizací, prostřednictvím Litomyšlského architektonického manuálu:

Zámecký pivovar
Nový kostel
Městský bazén
Chrám Nalezení sv. Kříže
Galerie Pakosta
Piaristická kolej
Autobusové nádraží

Reportáže z Archimyšle 2019:

 

Adam Gebrián o Litomyšli