Zámek Litomyšl

Představte si, že by vám někdo z lásky postavil zámek. Tak přesně to se stalo španělské dvorní dámě Marii Manrique de Lara, kterou takovým darem potěšil Vratislav z Pernštejna v roce 1581. Dnes je renesanční Litomyšl jediným zámkem s otevřenými arkádami na sever od Alp.

Pravděpodobně největší venkovní galerie na světě má téměř 8000 obrazů

Stojící na samém vrcholu Olivetské hory je zámek jednou z nejvýznamějších renesančních památek v Čechách. Byl postaven z lásky a to je kvalita, která s časem nemizí. Pokud se rozhodnete k jeho návštěvě, čeká vás nejen setkání se špičkovou dobovou  architekturou, zažijete na vlastní kůži také velkolepost, vzdušnost, malebnost i neopakovatelné scenérie zámeckých arkád.

Zápis na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO povtrdil jedinečnost celého zámeckého areálu v roce 1999. Zámek vystavěl Vratislav II z Pernštejna v letech 1568-1581 pro svou krásnou španělskou choť Marii Manrique de Lara. Dalšími majiteli se postupně stali Trattmansdorffové, Waldstein – Wartenbergové a Thurn – Taxisové. Stavba se pyšní svou unikátní sgrafitovou výzdobou, zdi pokrývá 8000 psaníček s originálními motivy a vzácný soubor figurálních sgrafit. Velkou raritou je klasicistní zámecké divadélko s dochovaným souborem jevištních dekorací od Josefa Platzera v tzv. kukátkovém uspořádání. Na světě najdete pouze tři další původní divadélka tohoto typu.

Zámek Litomyšl nabízí kromě základní prohlídkové trasy také zkrácenou prohlídku, vhodnou např. pro rodiny s malými dětmi a prodloužený okruh pro náročnější návštěvníky. Základní trasa představuje to nejzajímavější ze zámku – unikátní zámecké divadlo, figurální sgrafita a reprezentační sály. Prodloužený prohlídkový okruh je navíc rozšířen o návštěvu hostinských pokojů a zámecké kaple. V budově zámku můžete dále navštívit mimořádnou expozici historických klavírů Národního muzea, Městskou obrazárnu ve 3. patře zámku a expozici soch Olbrama Zoubka v Zámeckém sklepení.