Regionální muzeum

Jak vám padne korzet? A co cylindr? Převlékárna určitě není jen pro děti. Společná fotka z výletu v dobových šatech půjde rovnou do rámečku! Po výstavě, kde najdete třeba Křižíkovu obloukovou lampu, se nezapomeňte ještě na moment stavit v herně.

Regionální muzeum  Litomyšl není žádné tiché místo. Stojí přímo na velmi cenných vykopávkách, pozůstatcích rušné cesty která spojovala dvě části města před více jak pětisty lety. Do muzea vstoupíte prostřednictvím velmi současné architektury Josefa Pleskota a dostanete se do těsné blízkosti historie.

První patro umožňuje vejít bezmála přímo do archeologických vykopávek a hned za rohem čeká na malé i velké překrásná replika litomyšlského náměsti. Račte vstoupit je interaktivní program plný litomyšlských domů, které lze otevřít, pobavit se a dozvědě se spoustu zajímavostí. Domečky jsou součástí Litomyšlení, které vás provede nejkrásnějšími místy Zámeckého návrší.

Sídlo muzea se nachází v barokní budově bývalých piaristických škol, která prošla v letech 2012–2014 generální rekonstrukcí. Nová stálá expozice představuje nebývale bohaté dějiny Litomyšle od jejich počátků až do současnosti. Pozoruhodné jsou nejen pozůstatky středověké zástavby kolem tzv. scholastikovy brány ale také nejstarší fotoaparát v ČR, katovský meč, funkční replika Křižíkovy obloukové lampy, motocykl ESO 500 a řada dalších unikátů. Pro (nejen) mladší návštěvníky je připraven pestrý interaktivní program – můžete si například vyzkoušet, jak staří kartografové měřili vzdálenosti, v převlékárně se obléknout do kopií měšťanského a lidového oblečení z 19. století nebo si zahrát hru Za starého mocnářství.

Muzeum realizuje řadu edukačních programů pro děti i dospělé, které jsou součástí Školy na zámku. V zimě a v létě je pro děti připravena velká herna. Muzeum pořádá mnoho krátkodobých výstav s širokým tematickým zaměřením. Aktuální program naleznete zde.

Ve správě muzea zřizovaného Pardubickým krajem je také Rodný byt Bedřicha Smetany, který se nachází v zámeckém pivovaru, a nedaleké Portmoneum – Museum Josefa Váchala.