Klášterní zahrady

Klášterní zahrady mají svoje kouzlo celý rok, ale zvlášť si je užijete v létě, v době festivalů. To se promění na obrovský zelený koberec, který vábí k tomu, abyste se natáhli, ochutnali nějakou místní dobrotu a zaposlouchali se do koncertu. No není to paráda?

Litomyšli se někdy říká Mekka současné architektury...

Bezesporu první velmi úspěšnou archtektonickou realizcí v novodobé historii města jsou Klášterní zahrady. Při myšlence na jejich obnovu totiž Litomyšl přistoupila k architektonické soutěži, což v devadesátých letech nebylo ani zdaleka běžné (mnohdy není ani dnes). Vítěz, architekt Zdeněk Sendler z Brna navrhnul novou podobu místa jako "zahradu - divadlo, divadlo - zahradu", kde dominují dva litomyšlské kostely a pozadí tvoří panorama města. Se svými rozlehlými, výškově členěnými travnatými plochami jsou zahrady ideálním místem pro rozjímání či odpočinek na dece. Při rozloze věší než jeden hektar zde každý návštěvník jistě najde "svůj kout", ať už jím bude altán v nejvyšším bodě, lavička v blízkosti vonných květinových záhonů nebo zídka s výhledem na centrum města. Speciálním místem je bazének s mlhovištěm, který obklopují sochy Olbrama Zoubka. To vše za zvuku tiché hudby pocházející z pera Bedřicha Smetany...

Klášterní zahrady se během Národního festivalu Smetanova Litomyšl  proměnují v druhou scénu, kam není třeba chodit ve společenském oblečení. Festivalové zahrady fungují jako free zóna a nabízejí již tradičně bohatý doprovodný program.