Městská obrazárna na zámku

Užijte si výhled z jedinečných arkád a pomalu přejděte do zámku, kde najdete naši obrazárnu. Čekají tam na vás unikátní sbírky, které město zdědilo. Dílo Zrzavého, Kupky, Čapka nebo Švabinského jen pro vás. Takový malý litomyšlský Louvre!

Julius Mařák, Antonín Dvořák, Max Švabinský, Josef Váchal, Bohdan Kopecký

Víte, že na velkolepé arkády zámku lze vystoupat zcela ZDARMA? Dostanete se na ně schodištěm ve východním křídle a pokud tak učiníte, jistě nebudete litovat. Kromě pohledu na celý areál, rámovaný renesanční architekturou totiž dostanete možnost vstoupit do Městské obrazárny.

Litomyšlská galerie dokázala během své více než devadesátileté existence shromáždit přes dva tisíce uměleckých děl a mnoho z nich můžeme zařadit mezi špičky českého výtvarného umění 19. a 20. století. Její pomyslné základy byly založeny na snaze vytvořit výstavní síň prezentující díla místních rodáků, toho nejvýznamnějšího – Julia Mařáka, profesora na pražské akademii a zakladatele české moderní krajinomalby, či Antonína Dvořáka, jednoho z důležitých představitelů žánrové malby u nás. Dále jsou zde prezentována díla Maxe Švabinského, Josefa Voleského, Josefa Matičky, Olbrama Zoubka apod. Sbírka obsahuje i díla výrazných osobností českého výtvarného světa – Josefa Čapka, Emila Filly, Otakara Kubína, Františka Tichého a dalších.

Obrazárna je součástí Městské galerie Litomyšl, která připravuje o sobotách dílny pro děti a každý poslední čtrtek v měsíci se můžete zaplést s uměním. Více zde.