Smetanova Litomyšl

Národní festival má tradici více jak šedesát let. Hlavní scénou je arkádové nádvoří zámku Litomyš. Chill out stage se nachází v travnatých klášterních zahradách.

Špičková hudba, šustění slavnostní róby, cinkání skleniček a romantická renesanční architektura. Chill out v trávě na druhé scéně.
Vítejte na Smetanově Litomyšli.

Festival Smetanova Litomyšl je neodmyslitelně spjat s klasickou hudbou a především operou. Od svého vzniku v roce 1946 však urazil dlouhou cestu a dnešní podtitul Národní festival přiléhavě popisuje jeho povahu. K návštěvě Litomyšle zve totiž publikum napříč různými žánry. Na jedné straně nechybí vrcholní interpreti vážné hudby od nás i ze zahraničí, na druhé festival nabízí široké multižánrové přesahy. Samostatnou sekcí jsou Festivalové zahrady, které připravují program opravdu pro každého, včerně rodin s malými dětmi.

Hlavním dějištěm festivalu je druhé nádvoří Zámku Litomyšl. Prostor semknutý ze tří stran arkádami je zaplněn konstrukcí pódia a především stupňovitým hledištěm, které samo o sobě stojí za povšimnutí. Díky na míru šité technologii totiž v případě nepříznivého počasí diváky zakryje střecha, při horké letní noci naopak nic nebrání, aby nebe bylo kulisou probíhajícího představení. Jednotlivé pořady se však z daleka nekonají jen zde. Dalšími dějišti jsou zámecká jízdárna, litomyšlské chrámy, či smetanův dům. Od roku 2012  každoročně ožívá festivalem také 15 km vzdálený rokokový zámek Nové Hrady. Zdejší stagiona uvádí vždy několik dní po sobě vlastní inscenace barokní opery.

Festivalové zahrady se v nedávné době staly novou a oblíbenou součástí Smetanovy Litomyšle. Jedná se o free zónu s druhou scénou, která se nachází v Klášterních zahradách. Tento prostor sám o sobě přímo vyzývá k příjemným zážitkům, odpočinku v trávě a k tomu, strávit zde nějaký čas s celou rodinou. Místo hlediště jsou na trávě rozmístěny sedací pytle a lehátka, na dosah je skvělé občerstvení včetně prvotřídní autobusové kuchyně nebo dobroty z venkovního grilu. Festivalové zahrady probíhají po dobu celého festivalu. Ve všední dny lze shlédnout přenosy či záznamy koncertů na velkoplošné obrazovce, o víkendu pak program tvoří koncerty, divadelní představení, workshopy a programy pro děti. Přijít můžete bez přípravy, na místě vás vybaví vším co byste mohli potřebovat - dekou, deskovými hrami nebo piknikovým košem.

Druhý nejstarší hudební festival v České republice se koná každoročně na přelomu června a července a trvá bezmála celý měsíc! Přijďte i vy ochutnat atmosféru Litomyšle, která je v pravdě smetanovou.