Muzeum domečků, panenek a hraček

Od těch ze začátku devatenáctého století až po Barbie, co randí s Kenem. Skoro tři stovky pan na vás čekají v soukromém muzeu v Litomyšli. A nechybí ani kočárky a další doplňky, bez kterých se žádná panenka neobejde.

Muzeum panenek se nachází v těsné blízkosti zámku. Je zde vystavena sbírka sběratelky MUDr. Dobromily Filové – navazuje na úspěšné výstavy konané na druhém okruhu litomyšlského zámku a je rozšířena o více jak 250 exponátů. Sbírka zahrnuje hračky od roku 1850 po současnost. Na cca 250 metrech čtverečních naleznete v šesti místnostech vše, co „maminky panenek“ potřebovaly v jednotlivých obdobích ke hře. Uvidíte historické domečky a pokojíčky, poznáte bydlení princezen, ale také venkovských lidí, obchůdky nebo americké farmy. Expozice panenek začíná nejstarší panenkou oblečenou do litomyšlského kroje a končí panenkami Barbie, které se již dnes stávají historií.

I páni kluci zde najdou předměty svého zájmu – model železnice, autíčka, cirkus s maringotkami, nože, různé hry a jiné historické hračky.

Součástí expozice je dětský koutek.