Adventní neděle

Každou adventní neděli je zámecké návrší místem setkávání. Koncerty, punč, hořící ohně, výstavy a možnost ohřát se při pohádce pro nejmenší.

Litomyšl v předvánočním čase je jako krajka na okně.

Andělské adventní neděle jsou tradiční součástí předvánočního času na Zámeckém návrší. Na krásně osvětlených stáncích sice nenakoupíte dárky pro své blízké, ale za to zde zažijete to, co je v tomto čase opravdu podstatné.

Smyslem adventních nedělí je zastavení v čase, který je zrychený, hektický a často během něj zapomínáme trávit dostatek času se svými blízkými. Výlet na Zámecké návrší je tak velmi dobrým nápadem jak se odpoutat od pečení, uklízení a nakupování. Že by vám tu byla zima se rozhodně bát nemusíte, proto přijďte klidně na celé odpoledne. Program nedělí se každoročně skládá z koncertů, při kterých jsou zapáleny ohně v k tomu určených koších. Se svařeným vínem nebo punčem v ruce se tak v příjemném teple oddáte kulturním zážitkům. Ohřát se můžete i v přilejhlé přístavbě piaristické koleje, kde probíhají divadla a program pro nejmenší. V překrásném prostředí barokního chrámu Nalezení sv. Kříže je umístěna výstava současných i historických betlémů. Kromě klasických dřevěných či papírových českých betlémů, uvidíte také betlémy španělské, nebo velmi současná díla z keramiky, textilu, korálků, drátů a jiných neobvyklých materiálů. Zvláště za slunečného počasí je úchvatým zážitkém podívaná z vyhlídky mezi věžemi chrámu, odkud buteme mít dění celých adventních nedělí jako na dlani. Až dostanete hlad nebo žízeň přivábí vás stovky světel, kterým jsou ozdobeny stánky. Ty sktrývají opravdové gurmánské speciality a pokud toužíte po něčem co jste v zimě ještě nezažili, můžet si opéct nad ohněm vlastní buřt.  V nedalekém Zámeckém sklepení je každoročně umístěna výstava vánočních ozdob. Budete možná překvapeni co vše lze vykouzlit ze skla a vybrané kousky tu můžete i zakoupit. Cesou zpátky se nezapomeňte zastavit u koz Bleskule a Adély, které každý rok tráví advent s námi na Zámeckém návrší. Děti jistě odcení možnost nakrmit je suchým chlebem.

Přijeďte či přijďte, dejte si na návrší sraz s přáteli a nezapomínejte, že adventní čas je především o vzájemnosti, přátelství a dobré pohodě:)
Těšíme se na vás.