Smetanova výtvarná Litomyšl

Smetanova Litomyšl není jenom o hudbě. Koncert či operu je ideální doplnit vizuálním zážitkem, na výběr je z téměř dvou desítek výstav výtvarného umění.

Ojedinělý počin, na kterém se podílejí snad všechny instituce spojené s uměním a sídlící ve městě Litomyšl původně začal jako doprovodný program hudebního festivalu. V průběhu let se však připojijovaly další a další pořadatelské organizace, až se Smetanova výtvarná Litomyšl stala svébytnou akcí, která časově i místně přesahuje festival Smetanova Litomyšl a obohacuje českou výtvarnou sezónu.  

Cyklus výstav vizuálního umění je vyjimečný nejen počtem subjektů, které se na jeho organizaci podílejí, ale především rozsahem, kerý je na město s deseti tisíci obyvateli opravdu neobvyklý. Jednotlivé galerie a výstavní sály volí zcela nezávisle své téma na každý ročník a proto je tradičně výběr toho, co lze shlédnout opravdu bohatý. Předním výstavním prostorem je Zámecký pivovar, kde výstavu realizuje Bohemian Heritage Fund, hlavní pořadatel celého festivalu. Další expozice jsou obvykle v nedalekém chrámu Nalezení sv. Kříže od nějž je to jen pár kroků k nejbližší Galerii Pakosta, a pokračovat se nabízí do Městské galerie nebo do Galerie Miroslava Kubíka, které sídlí na litomyšlském náměstí vzdáleném tři minuty chůze.

Po jednotlivých výstavách vás provede katalog Smetanovy výtvarné Litomyšle, kde naleznete podrobné informace o místech, trvání a otvíracích dobách. Vyzvedněte si ho vlibovolném výstavním prostoru, informačních centrech nebo na pokladně chrámu Nalezení sv. Kříže.

Několik reportáží z uplynulých ročníku Smetanovy výtvarné Litomyšle: