Rodný byt Bedřicha Smetany

Kolik názvů oper Bedřicha Smetany si vybavíte z hodin hudební výchovy? Nechte děti, ať se o skladateli učí úplně jinak. Třeba tak, že v jeho rodném bytě nakouknou do aktovky, se kterou chodil jako malý kluk po Litomyšli.

Rok 1824, přímo ze dveří zámeckého pivovaru se ozývá dětský pláč. Hlásek patří prvnímu přeživšímu synu místního sládka Františka Smetany...

Jen pár kroků od zámku se nachází zámecký pivovar jehož přízemí přivítalo do života jednoho z největších velikánů české hudby. Dnes si návštěvnící v těchto prostorách mouhou připomenout dobu skladatelova dětsví a zažít atmosféru domácnosti Smetanových. Ve světničce či parádním pokoji nahlédnout do života rodiny, do některých významných událostí a poznat jejich odraz ve Smetanově tvorbě. Mezi vystavenými exponáty je i řada předmětů z osobního majetku Bedřicha Smetany. Také na tomto místě najdete součást rodinného programu Litomyšlení, tentokrát pod názvem Proč bychom se netěšili.

Expozici si lze prohlédnou samostatně, nebo objednat výklad zasvěceného průvodce. Smetanův rodný byt spravuje Regionální muzeum v Litomyšli.

Se jménem Bedřicha Smetany je neodmyslitelně spojen Národní festival Smetanova Litomyšl, který každoročně téměř na měsíc oživuje nádvoří areálu a dělá čest slavnému rodákovi. O přestávkách jednotlivých pořadů je rodný byt pro návštěvníky festivalu otevřen.

Chcete poznat i další místa spojená s velikánem, vidět kde pracoval Bedřichův otec a jak to tam vypadá dnes? Pojďte s námi na komentovanou prohlídku dle vašeho gusta!

Jménem světového skladatele a povoláním jeho otce se nechali inspirovat v nedalekém minipivovaru Veselka, kde pokračují v tradici vaření piva v blízkosti zámku. Největší péči zde dostává Bedřichova jedenáctka. Stylové balení tohoto vyjimečného piva je oblíbeným suvenýrem z návštěvy Litomyšle.